Bývanie ako oáza pokoja, kde si oddýchne naše telo aj duša versus priestor preplnený vecami, ktoré na nás „padajú“ z každej strany. Prečo bývanie mnohích ľudí končí práve v tej druhej kategórií? Na to, akou základnou potrebou je mať strechu nad hlavou, je bývanie v súčasnosti nie najlacnejšou položkou. Z toho svojho sa preto snažím vyťažiť maximálny úžitok s minimom vecí.
Svoj byt postupne minimalizujem, a pri tomto procese som nazbierala niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť, (nielen) ak ste sa ocitli v spomínanej kategórií aj vy.

1. minimalistický sken
Vyberte si jednu izbu. Začnite v jej rohu, a postupne ju prejdite (preskenujte) a trieďte veci, na tie ktoré potrebujete a úplne milujete, a na tie ostatné (napr. v kúpelni prázdne obaly; produkty, ktoré nepoužívate). Tie ostatné rozdeľte podľa ich smerovania – na darovanie, vyhodenie,... V izbe, ktorá prejde takýmto skenom sa budete ihneď cítiť lepšie.
2. čo oči nevidia, to nechajme na neskôr
Pri úplných začiatkoch minimalizovania odporúčam začať s vecami, ktoré sú viditeľné (otvorené poličky, nábytok), až potom sa venovať organizovaniu vnútra skriniek a pod. Takto budú výsledky hneď poznateľné, a budete viac motivovaní.
3. správny “decluttering”
Pri rozhodovaní sa, čo si nechám vždy využívam stratégiu od Marie Kondo (Does it bring you joy? Prináša ti to šťastie?). V tomto sa oplatí byť nemilosrdný a neviazať sa na kamienok, ktorý vám darovala vaša prvá láska, či šaty, ktoré si pre istej konštalácií hviezd raz určite už oblečiete!

4. hodnotné dekorácie
Burza starožitností, vintage shopy, bazáre, lokálni tvorcovia a DIY. To sú moje tipy na zdroje dekorácií. Niečo ušetríte na veciach z druhej ruky, ktoré si môžete svojpomocne prerobiť. Potom môžete investovať napríklad do originálnych výrobkov od kreatívnych umelcov.
5. prázdne miesta nemusíme zaplniť
Nie každý prázdny priestor musí byť zaplnený, izba tak pôsobí vzdušnejšie a nepreplnená.
6. zerowaste vs. minimalizmus
Zerowaste (bezodpadový) životný štýl je dobrým pomocníkom minimalizmu. Pre mňa to neznamená nič nevyhodiť, ale už pri nákupe rozmýšľať, aký odpad vytvorím z obalov, či kde daná vec skončí. Mnohokrát si tak nákup rozmyslím.
7. udržiavacie upratovanie
Pravidelné upratovanie šetrí čas, keďže byt je udržiavaný v poriadku priebežne. S menším počtom vecí to ide jednoduchšie, tvorí sa menej prachu, a každá vec má svoje miesto. Horšie je, keď žijete s “neporiadníkom”, ktorý ma iný level vnímania poriadku ako vy. Na toto ešte nemám riešenie 😊

8. (ne)nakupovanie
Stanovte si obdobie, napr. mesiac, kedy budete kupovať len veci nevyhnutné na prežitie. Keď sa vám niečo zapáči, nekúpite si to, a po mesiaci uvidíte, či to ešte vôbec chcete (väčšinou nie). Ušetríte tak financie, miesto a čas, ktorý budete raz musieť venovať tomu, kam s danou vecou.
9. zariaďovanie s jasným plánom
Ak sa sťahujete do nového, z vlastnej skúsenosti odporúčam mať jasný plán a predstavu, v akom štýle byt chcete mať. Investujte do kvality. Pinterest, či Instagram vám ponúka mnoho inšpirácií. Rovnako tak myslite na to, že mnoho vecí je na objednávku, vyberajte s predstihom a nekupujte “len aby bolo”.
10. zmysluplný život
Osloboďte sa od vzťahu k veciam a radšej hľadajte životné radosti v zážitkoch, smiechu, kamarátoch, láske, rodine, výletoch, zvieratách, prírode, pohybe, kreativite, oddychu, zábave, vzdelávaní, rozhovoroch a ďalšom nemateriálne. Ak sme naplnení v tejto oblasti, nepotrebujeme si prázdne miesto krátkodobo zapĺňať najnovšími trendami v nábytku či inými hmnotnými vecami.
Ak sa Vám článok páčil podporte ho zdieľaním, komentárom pod článkom alebo sledovaním @byminimalia na Instagrame!
Komentáre
- Odpovedať
Trvalý odkaz- Odpovedať
Trvalý odkaz