10 jednoduchých tipov ako začať s minimalizmom

Ak ste sa už zoznámili s pojmom minimalizmus a je vám sympatický, avšak neviete kde a ako začať, skúste do svojho každodenného života aplikovať týchto 10 jednoduchých tipov.
 

#1  túto vzorku si neprosím
Naučte sa povedať nie. Odmietnite malú vzorku krému zdarma, či suvenír, ktorý nepotrebujete. Vyhnete sa zbierke nepotrebných maličkostí. Je to psychologický dané, že ak máme možnosť dostať niečo zdarma, hneď to chceme, ale zväčša to vôbec nepotrebujeme.

#2  tieto džínsy nenosím
Pre mňa bolo obrovským spasením zorganizovanie si šatníka. Jeho hĺbkový detox dá zabrať (ako na to si prečítate tu). Preto začnite v malom. Vyberte si jednu kategóriu, napr. nohavice a pretrieďte najskôr tie. Nechajte si len to, čo nosíte. 

#3  potrebujem priestor – tvoja emailová schránka
Zrušte odber newslettrov od eshopov.  V každom newslettri je možnosť zrušiť odber, vyhnete sa tak chúťkam nakupovať, rovnako odľahčíte svoje emailové konto. Premažte aj staré správy, ktoré nepotrebujete. Všetky emaily sú uložené na serveroch, ktoré spotrebúvajú obrovské množstvá energie.

#4  konzum – odstrániť z priateľov
Ak niekto na sociálnych sieťach neustále prezentuje konzumný spôsob života, jednoducho zrušte jeho sledovanie. Taktiež to urobte, ak sa s ním neustále porovnávate alebo vám z nejakého dôvodu spôsobuje negatívne pocity.

#5  rozlúčka s magnetkou
Mnoho z nás si necháva predmety len preto, že k nim má sentimentálnu väzbu. Z výletov si nosím nejakú alternatívu, napríklad z Barcelony mám pohľadnicu z recyklovaného papiera a z Tenerife záložku do knihy. Prejdite vaše pamiatkové predmety a nechajte si len tie najvzácnejšie.
 

minimalizmus_byvanie


#6  zbavte sa prázdnych škatúľ
Reklamovať tovar môžete aj bez obalu, postačí vám doklad o kúpe. Preto škatule od spotrebičov odneste do kontajnera na papier. 

#7  to sa určite (ne)využije
Lieky, kozmetiky, drogéria, potraviny, elektronika, káble. To všetko by malo prejsť generálnou kontrolou. Produkty po dátume spotreby vyraďte. Staré lieky odneste do lekárne.

#8  nekupujte veci len na jednu príležitosť, radšej si ich požičajte
Ak sa chystáte na udalosť, kde potrebujete vec jednorazovo, skúste si ju požičať. Šaty od kamarátok, výstroj na lyžovanie, či pracovný nástroj, ak napríklad prerábate.
 

minimalizmus_byvanie

#9 nakupujte rozumne, nie rozmarne
Každú ďalšiu kúpu zvážte. Položte si otázku: Potrebujem to k životu? Milujem to? Nemám to už doma? Neviem si to požičať?

#10 už to neodkladajte
Veci, ktoré ste dávno vytriedili a ležia vám v útrobách skrine už naozaj darujte. Tým, ktoré chcete predať vytvorte inzerát.
 


Keď už všetko pretriedite, prehodnoťte si svoje priority, čo v živote naozaj chcete a potrebujete. Nežijeme predsa preto, aby sme hromadili veci.

Ak sa Vám článok páčil podporte ma zdieľaním článku, komentárom pod článkom alebo sledovaním @byminimalia na Instagrame! 

Komentáre