11 minimalistických predsavzatí na nový rok 2022

Menej konzumu - viac zážitkov, spokojnosti a vďačnosti? Prelom rokov je skvelou príležitosťou na prehodnotenie svojich priorít, napríklad aj vďaka stanoveniu si minimalistických novoročných predsavzatí.
 

1. Prejdite na netoxický domov

V bežne dostupných komerčných čistiacich prostriedkoch sa nachádzajú zložky, ktoré môžu dráždiť našu pokožku a škodia aj životnému prostrediu. Nelejme však všetko hneď do odtoku, ale postupne dopoužívajme, čo máme a kupujme (vyrobme si) už len ekologickejšie alternatívy (môj tip: multifunkčný čistič od Malinny alebo DIY čistiace prostriedky).

minimalizmus_novorocne_predsavzatia


2. Zorganizujte si vaše bývanie

Nech Marie Kondo navštívi váš domov aj tento rok. Doma mám veľa zákutí, ktoré je potrebné poupratovať a zorganizovať, preto sa im verne vyhýbam a tvárim sa, že neexistujú. No tento rok je náš, a spolu si bývanie prostredníctvom tohto blogu dáme doslova do poriadku.


3. Pomáhajte viac druhým

Každý má v živote problémy a ťažké obdobia. Rovnako je isté, že vždy existuje niekto, kto potrebuje aj našu pomoc. Vyberte si oblasť, v ktorej sa budete angažovať. Všetky problémy sveta síce nevyriešite, no každá kvapka v mori sa počíta.  


4. Praktizujte vďačnosť

Je veľmi ľahké upadnúť do pocitu, že sa nám nič nedarí (sem tam sa opustiť je samozrejme dovolené), no pritom existuje toľko vecí, za ktoré môžeme byť vďační. Opakujte alebo zapisujte si na konci dňa, čo dobré vás v živote stretlo.


5. Starajte sa o svoje duševné zdravie

Návšteva psychológa vám pomôže spracovať nespracované a pochopiť vaše vzorce správania. Určite je dobré zveriť sa aj blízkemu človeku. Moje tipy na sledovanie: @spomiluj @zuzana_kocurkova @marketasetinova a @duse_nase.


6. Zostavte si kapsulový šatník

Život je príliš krátky na to, aby sme čas trávili lamentovaním nad tým, že si nemáme čo obliecť. Ako si vytvoriť kapsulový šatník nájdete tu.


7. Buďte prítomní

Ak zažívate niečo pekné, nerozmýšľajte neustále, ako by sa to dalo ešte lepšie, čo vám chýba, kto tam nie je. Užite si to naplno. 


8. Trávte čas aj osamote

Človek je spoločenský tvor a potrebuje tráviť čas v interakcii s ľuďmi. No nemenej dôležité je byť schopný "vydržať" aj sám so sebou. Nevyhýbajte sa času osamote, tak sa najlepšie spoznáte.

minimalizmus_novorocne_predsavzatie


9. Pustite staré krivdy

Čo bolo v minulosti tam aj zostáva, je na nás čo všetko si budeme so sebou niesť do prítomnosti. Učme sa odpúšťať. Každú sekundu sa môžeme rozhodnúť, že začneme odznova.


10. Investujte do osobného rastu

Investujte čas, a ak máte tú možnosť aj financie, do seba - vzdelávania, cestovania, skúšania nových vecí. Budete mať so seba lepší pocit, a nedovolíte tak vášmu mozgu zlenivieť.


11. Prejdite na „znovupoužiteľnosť“ v domácnosti

Je ten najvyšší čas myslieť ekologicky, a šetriť odpad, kde sa dá. Eko alternatívy sú už ľahko dostupné. Porozmýšľajte, čo by ste u vás doma mohli ešte vylepšiť, a čo by ste si mohli odpustiť.

minimalizmus_novorocne_predsavzatie

Ak sa Vám článok páčil podporte ho zdieľaním, komentárom pod článkom, sledovaním @byminimalia na Instagrame, minimalia na Youtube, či finančnou podporou na buymeacoffee!

Komentáre