Ako sa zbaviť akné? Časť I. - 10 tipov, po zavedení ktorých sa vyhnete tvorbe nedokonalostí

Problematická pleť vie poriadne znepríjemňovať život, aj keď veľa ľudí (zväčša tí, ktorí akné nemávajú) tento problém zľahčuje. Okrem fyzických prejavov však akné môže mať vplyv aj na našu psychiku či sebavedomie, a často môže viesť k tomu, že človek nemá ani chuť vychádzať z domu. Tento problém, a nakoniec aj jeho riešenie som sa rozhodla popísať, pretože práve takýto článok som niekedy každý večer hľadala na internete. Vďaka kombinácii tohto pátrania a rád odborníkov som vyskúšala mnoho tipov, ktoré zaručene pomôžu aj vám. Verím, že akné môže spôsobovať veľa činiteľov a je potrebné vyskúšať všetko možné, kým nájdete pravú príčinu.


Dva typy akné

ako_sa_zbavit_akne

Keďže ide o dosť  komplexný problém, článok som rozdelila na dve časti. V tejto prvej časti sa zameriam na to, ako sa zbaviť akné tvoriace sa vplyvom vonkajších faktorov.


Čo robiť /nerobiť, aby sme zamedzili tvorbe akné?

1. Dezinfikovať mobilný telefón - ak je to možné, volajte pomocou reproduktora alebo slúchadiel, aby sa telefón nedotýkal vašej tváre. Na displeji mobilu je veľa baktérií, keďže ho chytáme do rúk každú chvíľu, a počas dňa si ruky umývame, no na mobil zabúdame.

2. Nedotýkať sa počas dňa tváre - nepodopierajte si rukami hlavu. Na rukách máme baktérie, ktoré si tam zanesieme.


3. Vyhnúť sa nevhodnej kozmetike - všetko, čo si dávame na pleť, sa dostane do nášho obehu. Ja osobne som prešla úplne na prírodnú kozmetiku. No prinajmenšom by som sa vyhla zložkám, ktoré upchávajú póry akými sú: silikóny (všetky ingrediencie s koncovkou -CONE napríklad: DIMETHICONE), ale aj zložky ako TALC či MICA (je prírodného pôvodu no upcháva póry). Mnoho konvečných prípravkov obsahuje napríklad aj ropné deriváty, ktoré vám v tele narobia riadny neporiadok.

4. Umývať pravidelne štetce či aplikátory na makeup - celkovo pomôže aj obmedziť používanie makeupu. Pleť tak môže naplno dýchať.

ako_sa_zbavit_akne


5. Pravidelná denná & večerná & týždenná rutina starostlivosti o pleť - vyhraďte si na ne čas, a medzi jednotlivými krokmi nerobte iné činnosti (napr. vyčistíte si tvár, idete naložiť práčku, potom si dáte pleťovú vodu – môžu sa vám dostať na ruky baktérie). Keď som mala horšie obdobie, pred umývaním tváre som používala na ruky aj dezinfekčný gél. (Moje obľúbené produkty na problematickú pleť nájdete v mojom predchádzajúcom článku). Raz týždenne doprajte pleti peeling a ílovú masku na prečistenie pórov.

6. Vyhradiť si vlastný uterák na tvár, a často ho vymieňať. Ja som však prešla na jednorazové kozmetické utierky, aj keď to nie je najviac zerowaste riešenie, snažím sa obmedziť odpad v iných oblastiach.

ako_sa_zbavit_akne


7. Častejšie vymieňať posteľnú bielizeň - ak je vaša pleť problematická, neprekračovala by som dobu používania tej istej obliečky na vankúš v dĺžke 1 až 2 týždňov.

ako_sa_zbavit_akne


8. Používať na tvár SPF  - odporúča sa používať každý deň, keďže slnko zhoršuje akné (krátkodobo sa pleť môže po pobyte na slnku zlepšiť, no akné sa potom násobne vráti). Ja používam prírodné SPF 30 a na leto presedlám na 50ku. 

ako_sa_zbavit_akne


9. Navštíviť  kožného lekára - kožný lekár vám pomôže liečbou zvonka, mne pomohli krémy, predpísané mojou lekárkou.

10. Navštíviť odbornú kozmetiku - odporúčam len overené pracovisko (ja som mala nepríjemnú skúsenosť s neodborným aplikovaním ošetrenia, z ktorého som si dávala pleť dlho dokopy). K procedúram, ktoré mi pomohli patrí chemický peeling a drakulaterapia (tá je však finančne náročnejšia). Osobne by som sa tiež vyhla manuálnemu čisteniu pleti u kozmetičky.
 

Dodržanie týchto krokov vám určite pomôže zbaviť sa nedokonalostí na pleti spôsobených vonkajšími vplyvmi. Je to len o správnom návyku! V pokračovaní tohto článku vám popíšem, ako akné liečiť vnútorne, a ako som sa ho nadobro zbavila ja. Máte vy nejaké overené rady v boji s aknóznou pleťou? Dajte mi vedieť dole do komentárov. 

Ak sa Vám článok páčil podporte ma zdieľaním alebo sledovaním @byminimalia na Instagrame! 

KOMENTÁRE