Ako sa zbaviť akné? Časť II. Moja cesta k pleti bez akné (Pred ‎& Po)

Ak ste sa tu ocitli, pravdepodobne máte podobný problém, aký som mala dlhé roky aj ja - akné. Bola som už zmierená s tým, že ho budem mať celý život. Avšak, podarilo sa mi ho úplne zbaviť!  A chcem sa o moju skúsenosť podeliť! Nezabudnite si najprv prečítať môj článok o vzniku akné na základe vplyvov zvonka. V tomto článku nájdete ako postupovať, ak ide o prejav vnútorného problému. Nie som žiaden odborník, len niekto kto trpel každodenným akné cca 7 rokov a podarilo sa mi ho zbaviť hľadaním a skúšaním, čo by mohlo pomôcť. Určite najskôr navštívte dobrého dermatológa!


Nájdite príčinu tvoriaceho sa akné!

Mne sa (okrem puberty) začalo akné tvoriť až po strednej škole. Počas vysokej som bývala na internáte a myslela som si, že to spôsobuje stres, zmena prostredia alebo že mám proste takú pleť. Od kamarátky sa ku mne dostal kontakt na kozmetičku, ktorá pomohla jej známej (ak chcete vidieť, ako asi moja tvár v tom čase vyzerala, prejdite nižšie, mala som bolestivé akné v oblasti brady). Objednala som sa a podstúpila manuálne čistenie pleti. Kozmetička sa (našťastie) zaoberala aj tradičnou čínskou medicínou (TČM) a celkovým fungovaním tela. Po niekoľkých návštevách zhodnotila, že je zbytočné moju tvár ošetrovať len zvonka, keď sa akné stále vracia kvôli vnútornému problému. Dovtedy mi nikdy nenapadlo, že akné môže byť prejavom problému v tele.
 

Mapa tváre

Podľa TČM je každá časť našej tváre ukazovateľom istého orgánu v tele. Ak máme nejaký problém, tvár je akoby mapou, na ktorej sa objavia vyrážky ako signál. Ak sa vám opakovane vytvára akné na tej istej časti tváre, mali by ste sa zamerať na možný problém s daným orgánom. Napríklad akné na brade znamená hormonálnu nerovnováhu, môže ísť teda o gynekologický problém. Identifikujte možný problém v tele aj vy, a naštudujte si, ako by ste mohli podporiť funkciu daného orgánu. 

akne-mapa_tvare

S týmto problémom som okrem dermatológa navštívila alergiológa, endokrinológa a gynekológa. Bola som pripravená, že ma možno vysmejú a budú môj problém zľahčovať. Viem, že existujú aj závažnejšie ochorenia, a ja "otravujem s akýmisi vyrážkami", no akné ma dlhé roky oberalo o sebavedomie, psychickú pohodu, často som sa pre neho trápila a nechcela vychádzať z domu. To, že bolo bolestivé, bol pre mňa ešte ten najmenší problém. Preto som sa nenechala odradiť a bola som odhodlaná príčinu nájsť.

Takto vyzerali miernejšie prejavy môjho akné, počas tých najhorších som sa nefotila.

akne-problematicka_plet


Zmena životného štýlu

Kozmetička mi odporučila na mesiac vylúčiť mliečne výrobky, pretože zahlieňujú organizmus. Akné mi zmizlo, no po čase sa zase vrátilo (k výrobkom z kravského mlieka som sa už nevrátila). Dostala som od nej kontakt na alternatívnu liečiteľku. Bola som ochotná vyskúšať všetko, tak som k nej zašla. Po vyšetrení mi na papier nadiktovala ako mám zmeniť stravovanie. Doteraz ľutujem, že som ju nepočúvla, pretože sa mi vtedy tie zmeny zdali prehnané. Neskôr som ten papierik našla a bolo tam všetko, čo mi nakoniec pomohlo. Verím, že nie každý takýmto veciam verí, no aj toto je možnosť.

Do TČM som sa úplne ponorila. Objavila som blog Organic Olivia, kde som na túto tému našla mnoho článkov. Každý večer pred spaním som čítala články a diskusie, pozerala videá, hľadajúc niečo, čo som ešte nevyskúšala. Čo mi pomohlo zmierniť akné?

ako_sa_zbavit_akne

Napokon, ani neviem kde, som si prečítala, že mám skúsiť vylúčiť kuracie mäso. A stál sa zázrak. Z dňa na deň mi akné zmizlo. Odo dňa kedy som ho prestala jesť, čo je už niečo vyše 2 rokov, sa mi akné nevrátilo (nepočítam výnimočnú nedokonalosť počas PMS). Alergia mi pritom na neho nikdy nebola potvrdená. Je v ňom teda toľko hormónov, ktoré mi spôsobovali hormonálnu nerovnováhu?


Každý problém má riešenie, len ho niekedy ešte nevidíme. Trvalo dlhšie, kým som našla pravú príčinu, no pomohlo mi to osvojiť si zdravý životný štýl. Vyskúšala som všetko možné, čo sa tu ani nezmestilo. Keď máte nejaký problém pustite sa do neho so všetkou energiou podarí sa vám ho prekonať! Na vašej ceste k pleti bez akné vám držím palce!

Ak sa Vám článok páčil podporte ma zdieľaním alebo sledovaním @byminimalia na Instagrame! 

KOMENTÁRE