Ako úspešne nakupovať oblečenie v secondhande?

Musím sa priznať, že som si v minulosti držala od secondhandov odstup. Až kým ma kamarátka pred pár rokmi nevzala do vintage shopu. Bola som prekvapená, aké veci sa tam dali nájsť. Škoda, že som to nezistila skôr, ešte počas školy, kedy by mi ušetrené financie padli vhod, a mohla som ich investovať do zábavy kníh. Vtedy som žiadnu udržateľnú módu neriešila. Nákup z druhej ruky je však momentálne pre mňa spôsobom ako nielen nakúpiť výhodnejšie, ale aj kvalitnejšie, zábavnejšie a šetrnejšie pre životné prostredie.

Viem však, že mnoho z nás si k tomu cestu akosi nevie nájsť, preto v tomto článku nájdete moje tipy, ako v secondhande nájsť to, čo potrebujete.


1. Inšpiruj sa výkladmi - nakúp z druhej ruky

Aj v móde niekedy potrebujeme inšpiráciu. Tú nájdete na ulici, vo výkladoch obchodov, na módnych blogoch či u fashion blogeriek. Dnešné secondhandy už dobre vedia, čo práve letí, a keďže sa móda opakuje, svoje kolekcie tomu prispôsobia. Nájdete tam trendy veci, ale aj nadčasové, ktoré sú IN každý rok. Pozor, tu je však tenká hranica, kedy môžete upadnúť do neustáleho pocitu, že niečo potrebujete. Skúste oceniť krásu vecí aj bez toho, aby ste ich museli vlastniť (to som sa učila dlho). Inšpirujte sa hlavne, ak neviete nájsť svoj štýl, a potom nakupujte, len ak niečo potrebujete. 
 


2. Strategické prehrabávanie - preskoč farby, ktoré nenosíš

Keďže každá vec je v secondhande jedinečná, je dobré prejsť pohľadom všetky vešiaky. Uznávam, že toto môže byť nevýhoda z časového hľadiska, no na druhej strane je samotné hľadanie práve zábavou. Pomôže, ak sú veci zoradené podľa farieb. Vtedy automaticky niektoré úseky farieb, ktoré nenosím preskočím. Taktiež si nezabudnite prezrieť aj stojan s vecami, ktoré ľudia odložili po skúšaní a nesadli im. Rovnako tak nevynechajte všetky oddelenia, mužské či športové. 

 

3. Kde nakupovať?

Ak dávate prednosť klasickej predajni, pozrite si zoznam secondhandov/vintage shopov vo vašom okolí. Každú vec si vždy vyskúšajte (osobne som už v kabínke zažila pár veľkých omylov) a poriadne skontrolujte prípadné chybičky (väčšinou sa veci nedajú vrátiť). Vyhodnoťte, či sa vám oplatí do veci investovať čas, ak je potrebná jej oprava (aby vám nestála v skrini). Pri nákupe online, vždy skontrolujte číslo. V tomto prípade ide o väčší risk a platíte aj dopravu, no výberom oblečenia sa pohodlne preklikáte.
 


4. Správne načasovanie vs. šťastie

Úspešnému nákupu môže dopomôcť, keď si dopredu zistíte novú kolekciu v predajni (lepší výber = vyššie ceny), a kedy zvyknú mať zľavy (menší výber = lepšie ceny). Niekedy možno natrafíte na "šťastnú polhodinku", kde je percentuálna zľava na všetok tovar. Niekedy sa sortiment v secondhande nemusí úplne zhodovať s vašou predstavou, preto musíte počítať s tým, že možno nič nekúpite. Keď som však dobre a pozitívne naladená väčšinou nájdem, čo si predstavujem.
 

5. Vždy uvedomelo!

Nekupujte si veci len kvôli tomu, že sú v akcii alebo sa vám páčia na vešiaku. Kupujem len to, čo potrebujem, sadne mi, je ľahko opraviteľné a ladí k veciam, ktoré už vlastním. Nekupujem veci, ktoré majú veľkú vadu alebo škvrnu, ktorá sa nemusí dať vyprať.
 
kapsulovy_satnik

Takto som už našla viacero mojich "nových" obľúbených vecí. Skúsite aj vy? :)


Ak sa Vám článok páčil podporte ho zdieľaním, komentárom pod článkom alebo sledovaním @byminimalia na Instagrame!

Komentáre