Ako úspešne nakupovať oblečenie v secondhande?

Musím priznať, že som si od secondhandov vždy držala odstup. Až po vysokej škole ma raz kamarátka vzala do vintage shopu. Bola som prekvapená aké veci sa tam dajú nájsť. Škoda, že som to zistila tak neskoro, keďže počas vysokej školy prídu vhod financie navyše, ktoré potom viete investovať do zábavy učebníc a skrípt. No výhodne nakúpiť pekné a kvalitné veci poteší vždy, a venovaním druhej šance oblečeniu prospejete aj planéte. Nákup v sekáči vie byť niekedy vyčerpávjúci, preto je dobré sa držať určitých zásad, ktoré vám pomôžu odchádzať s dobrými úlovkami.

1. Inšpirujte sa výkladmi - nakúpte z druhej ruky
Nezvyknem už nakupovať v obchodoch s fast fashion, no je pravda, že tam občas zájdem. Verte mi, niekedy je veľmi ťažké odolať kúpe, no chodím tam preto, aby som nazbierala inšpirácie na rôzne kombinácie materiálov či farieb. Musí sa im uznať, že tieto značky majú skvelých dizajnérov, ktorí vedia ako veci zladiť (aj keď móda sa v podstate opakuje, určite nie je jednoduché urobiť z ľadvinky cool doplnok). Inšpirácie sa dajú nájsť aj na Pintereste, či Instagrame, avšak všetko s mierou, keďže to môže u vás spôsobovať nutkanie kupovať nové veci. Ja sledujem asi 3 módne blogerky, ktoré majú rovnaký štýl ako ja. Potom už mám predstavu, čo by sedelo k mojim veciam, a to mi pomáha pri výbere vecí. V secondhandoch sa taktiež riadia modnými trendami, takže tam viete nájsť aktuálne trendy aj nadčasové veci.
2. Prehrabujte sa - preskočte farby, ktoré nenosíte
Keďže každá vec je v secondhande jedinečná, preto je dobré prejsť všetky veci na vešiakoch. Ak sú veci zoradené podľa farieb, ja automaticky niektoré úseky farieb, ktoré nenosím preskočím. Taktiež si môžete pozrieť aj stojan s vecami, ktoré ľudia odložili po skúšaní a nesadli im.
 
3. Správne načasovanie pre najlepšie kúsky
Úspešnému nákupu môže dopomôcť aj keď si v danej predajni zistíte kedy majú novú kolekciu - vtedy je lepší výber, ale ceny sú vyššie (stále nie vysoké, môžu sa však vyrovnať veciam v letnom výpredaji v klasickom obchode). Alebo kedy zvyknú mať zľavy - napríklad všetko za 2 eurá (moja najobľúbenejšia), 50 % na všetok tovar atď. Niekedy možno natrafíte na "šťastnú polhodinku", kde je určitá zľava na všetok tovar.
4. Skúste šťastie
Niekedy sa sortiment v secondhande nemusí úplne zhodovať s vašou predstavou, preto musíte počítať s tým, že v daný deň možno nič nekúpite. (Aj keď ja vďaka sile pozitívneho myslenia, poväčšine nájdem to, čo zháňam - vždy myslite pozitívne!). Preto okrem naplánovanej návštevy secondhandu niekedy proste len skúste šťastie. Samozrejme už som odišla aj s prázdnymi rukami, no inokedy sa mi zase podarilo nakúpiť úspešne.
5. Vždy nakupujte uvedomelo
Nekupujte si veci len kvôli tomu, že sú v akcii alebo sa vám páčia na vešiaku. Osobne by som nekúpila ani nič bez skúšania, keďže som už v kabínke zažila pár veľkých omylov. Vždy si kupujem len to, čo mi sadne (nie som zbehlá v šití, ak si viete veci upraviť, môžete siahnuť aj po väčších číslach), v čom sa cítim pohodlne, čo mi ladí k veciam, ktoré už vlastním a viem, že to využijem. Taktiež nekupujem veci, ktoré majú viditeľnú vadu (to nemusí platiť ak si ju viete opraviť) alebo škvrnu, keďže sa nemusí dať vyprať.
 
 
Takýmto nákupom niečo ušetríte, dáte druhú šancu oblečeniu, a ďalšou skvelou výhodou je, že získate originálne kúsky, ktoré sú častokrát kvalitnejšie ako oblečenie súčasne predávané v obchodoch.

Ak sa Vám tento článok páčil, nezabudnite mi nechať dole komentár alebo ma podporiť zdieľaním.

Komentáre