Chcete minimalizovať svoje výdavky a ušetriť? Vyskúšajte "No Buy Challenge"!

Máte za sebou obdobie, po ktorom sa radšej vyhýbate kontrole stavu svojho účtu? Snažíte sa ušetriť, no nakoniec neodoláte tomu a potom zase tomu, a ešte zistíte, že potrebujete tamto? Prevládajú na vašom internetbankingu červené mínuská? Síce to znie ako začiatok reklamy na finančné poradenstvo, no nenechajte sa odradiť. Ide o bežnú výzvu, ktorú si môžete jednoducho vyskúšať sami. V čom spočíva No Buy Challenge?

V preklade ide o výzvu nenakupovať. Dostala som sa k nej vďaka youtuberke, ktorá túto výzvu spolu s jej rodinou praktizuje, ak sa im podarí v istom období veľa minúť (video nájdete tu). Vo videu vysvetľuje základné pravidlá, ktoré doma dodržiavajú. Samozrejme si ich môžete prispôsobiť a upraviť si aj dĺžku výzvy. Ja som si momentálne stav nenakupovania naplánovala na najbližší mesiac. Hlavné však je pravidlá, ktoré ste si stanovili neporušovať. Vďaka tejto výzve si uvedomíte, ktoré veci sú pre vás nevyhnutne potrebné, a ktoré možno až tak nepotrebujete. Pomôže vám tiež naplno využiť veci (napr. potraviny), ktoré už doma máte. V neposlednom rade ušetríte! A v druhom neposlednom rade, trošku okresať náš konzum je prospešné aj pre planétu!

Základné pravidlá No Buy Challenge

ako menej míňať

Tieto pravidlá napríklad vyhovujú mne. Uvidíte, čo bude vyhovovať zase vám. Môžete si pravidlá upraviť, napríklad ak z duše nenávidíte varenie alebo to časovo nestíhate, nemusíte si variť. Skúste si toto pravidlo nahradiť nejakým iným, alebo si ho poupraviť (napr. počas tohto obdobia nebudem navštevovať drahé reštaurácie).

Ako sa vyhnúť porušovaniu pravidiel?

Keď už máte pravidlá stanovené, sú veci, ktoré vám ich pomôžu dodržiavať a vyhnete sa tak nutkaniu nakupovať to, čo nevyhnutne nepotrebujete. Ja osobne keď vojdem do obchodu, zrazu potrebujem všetko.

  • vyhnite sa nákupným centrám - prechádzka po nákupnom centre môže skončiť tak, že vás vcucne do obchodu a nakúpite veci, ktoré ste ani nepotrebovali
  • zrušte odber newslettrov, ktoré vám chodia na email - so zľavou, ktorá už nikdy viac nebude taká výhodná ako teraz, zároveň si trocha odľahčíte aj emailovú schránku
  • obmedzte sociálne siete - nákupné nástrahy číhajú hlavne na sociálnych sietiach, veľakrát natrafíte na skvelé veci - aj ja sama sa občas inšpirujem, ale počas No Buy Challenge ide o zbytočné pokušenie (sledovať však môžete profily o minimalizme, napríklad minimaliu :))
  • nenavštevujte eshopy  - pretože vždy tam nájdete niečo, čo by sa vám zrazu "zišlo"


Zmyslom tejto výzvy nie je si nič nekúpiť, či nič si nedopriať. Veď koľko krásnych vecí a aktivít sa dá zažiť aj zadarmo!  Výsledkom je, že miniete peniaze len na veci, ktoré naozaj potrebujete a našetríte na niečo, čo si už dlhšie nemôžete dovoliť, skôr splatíte pozdĺžnosti alebo vám zostanú extra peniaze. A ten dobrý pocit, ktorý zo seba potom budete mať je doslova na nezaplatenie!

Ak sa Vám tento článok páčil, nezabudnite mi nechať dole komentár alebo ma podporiť zdieľaním.
 

Komentáre