Doplniť si šatník zadarmo? Návod na to, ako si odniesť zo SWAPu vaše nové obľúbené veci

SWAP - v preklade "výmena" je moja obľúbená akcia, ktorá sa v poslednom čase rozšírila aj na Slovensku. Organizuje sa už vo viacerých mestách. Mne sa z nej zatiaľ vždy podarilo odniesť super veci, ktoré neustále nosím. Avšak s nesprávnym prístupom, psychickým naladením a zlým vybavením (:D) zo SWAPu môžete odchádzať aj sklamaní, dokonca nahnevaní. Ako tomu predísť sa dozviete v nasledujúcom ultimátnom návode ako swapovať.

Ako funguje SWAP?

Ako funguje SWAP


Na niektorých SWAPoch sa platí aj symbolické vstupné, iné sú zadarmo. Na niektorých sú provizórne kabínky, na iných nemusíte nájsť ani zrkadlo. To, aké veci tam nájdete ovplyvňujú hlavne účastníci, nie organizátor (samozrejme, je dobré ak prejdú na začiatku nejakým sytom zo strany organizátora). Avšak vždy sa nájdu ľudia, ktorí donesú veci v nevyhovujúcom stave. Po SWAPe organizátori spolupracujú s rôznymi inštitúciami, ktoré využijú nevyswapované oblečenie (napr. na charitatívne účely, či na výrobu výplňových materiálov). Okrem oblečenia na SWAPe môžete nájsť už aj knihy, bižutériu, dekorácie či detské hračky.

SWAP veci biele tričko, čierne nohavice s bielym pásikom, hnedý šál


Ako sa pripraviť na úspešný SWAP?

Pred SWAPom:

 • Pozrite si zverejnené podmienky SWAPu na internete (Koľko veci môžem doniesť? Čo sa swapuje? Platí sa aj vstupné? V ktorom čase sa koná?)
 • Prejdite svoj šatník a vytrieďte veci, ktoré nenosíte – vyberajte však také, u ktorých ste si istí a nebude vám ich ľúto, ani keby ste si na SWAPe nič nevybrali! Na SWAP patria veci bez škvŕn, nepoškodené a pekne voňavé.
 • Veci zabaľte do veľkej tašky, ktorú potom môžete využiť pri nákupe na nosenie vecí.
 • Vždy si so sebou vezmite vodu. SWAP býva v uzatvorenej miestnosti a nachádza sa tam veľa ľudí. Niekedy je tam ťažký vzduch.
 • S tým súvisí aj čo si na seba oblečiete. Ak je SWAP v zime, snažím sa o čo najmenej vrstiev, aby som nemusela mať nič prehodené na ruke. Ťažko sa nakupuje keď sa neviete zaniesť (na poslednom SWAPe, ktorý som navštívila boli pripravené vešiaky na kabáty, čo všetkým zúčastneným dosť uľahčilo situáciu).
 • Ja sa na SWAP vyberiem ideálne tak hodinku/dve po začatí, kedy je tam už dostatok vecí.
 • Nastavte sa pozitívne, že si domov prinesiete nové kúsky (avšak ja si vždy poviem, že aj keď nič nenájdem, nič sa nedeje, a aspoň moje veci posuniem niekomu inému).
 • Počítajte s tým, že tam vždy budú veci, ktoré sú zastaralé alebo v zlom stave. Proste všetci sme ľudia a z mojich skúsenosti sa také veci vždy našli. Nenadávajte v tomto prípade.
biele tričko, biela sukňa s červenými ružami

Na SWAPe:

 • Oblečenie zväčša býva zavesené na stojanoch s vešiakmi. Býva rozdelené podľa kategórií (svetre, kabáty, šaty, atď.). Niektoré veci sú poukladané na stoloch. Keď si niečo pozerám, aspoň provizórne to poskladám naspäť, aby vo veciach po mne nezostával neporiadok, čo sťažuje hľadanie ostatným ľuďom.
 • Najlepšie je prejsť každú jednu vec na vešiakoch a pri poukladaných veciach siahať po sympatických farbách či materiáloch.
 • Vždy najprv prejdem celý SWAP. Vezmem si priebežne veci, ktoré sa mi páčia (ukladám si ich do tašky). Nikdy neberiem veci len preto, že môžem a sú „zadarmo“. Musia sa mi naozaj veľmi páčiť. Potom si ich naraz vyskúšam a rozhodnem sa čo si vezmem.
 • Niekde bývajú vytvorené kabínky so zrkadlom, no už som sa fotila aj sama pri skúšaní, keďže chýbalo zrkadlo :D
 • Môžete si odniesť maximálne taký počet vecí ako ste doniesli, alebo menej ak si toľko nevyberiete.

Po SWAPe:

 • Samozrejme, všetky veci po SWAPe dávam pred nosením do práčky. No aj keď vás to láka vyprať ich aspoň na 100ke, vždy si prečítajte pokyny na pranie, aby sa vám veci nezbehli. Ak informácia chýba, skúšam ich vyprať najprv na 40ke, či to zvládnu. 
 • Na ďalší SWAP sa potom chystám až po viacerých mesiacoch, keď už mám pocit, že by si šatník zaslúžil osviežiť.

Domov som si takto zo SWAPu priniesla už viacero tričiek, nohavíc, sukní, opasky a jednu košeľu, kabát, šál, overal a dokonca tričko na cvičenie (veci na fotkách v článku sú zo SWAPov). Dúfam, že mi teraz vďaka môjmu článku nevyfúknete všetky cool veci, ale ak áno, ja vám to doprajem! Pretože len takto môžeme prestať podporovať fast fashion a prinútiť veľké korporácie zamyslieť sa nad ich dopadom na životné prostredie. Prajem teda veľa šťastia pri najbližšom swapovaní!

Ak sa Vám tento článok páčil, nezabudnite mi nechať dole komentár alebo ma podporiť zdieľaním.

Komentáre