Minimalistický domov - ako si ho zorganizovať?

Minimalizmus nie je len módny trend, ale je to niečo, čo vám zmení život, upokojí vašu myseľ... a hlavne, konečne už nebudete musieť toľko upratovať a vyhadzovať odpadky! Mňa k nemu doviedli posledné dva dôvody, no čím viac som si o ňom študovala, tým viac prenikal do viacerých oblastí môjho života. Akýkoľvek dôvod priviedol k minimalizmu vás, tieto pravidlá vám pomôžu postupne, a čo najbezbolestnejšie si tento životný štýl osvojiť.


1. Zmeňte svoje myslenie
Možno to začína ako návod z motivačnej knihy, no v prvom rade musíte zmeniť svoju myseľ. Uvedomiť si, že toľko vecí nepotrebujete, odpútať sa od nich a posunúť ich ďalej. Inak budete len zhromažďovať, no nebudete nikdy spokojní, lebo vám stále bude ešte niečo chýbať. Neviem presne kedy sa to zlomilo u mňa, no teraz to rozlišujem na obdobie, keď som bola zaslepená a obdobie, keď sa mi otvorili oči. Počas "zaslepenia" som stále nakupovala oblečenie, kozmetiku, bytové doplnky, ktorých mám teraz v období "otvorených očí" prebytok. A nechápem ako som mohla minúť toľko peňazí, na niečo, čo v skutočnosti ani nepotrebujem.

2. Zbavte sa vecí, ktoré vás oberajú o energiu
Máte aj vy doma preplnenú poličku, a už len pohľad naň ňu vám spôsobuje stres? Raz ma navštívila kamarátka, a chcela si požičať krém na tvár. Tak som jej ho ukázala a dala ho naspäť do poličky v kúpelni. Neskôr za mnou prišla s vetou: „Prepáč, ale dáš mi ten krém, lebo sa stratil v tom pekle v poličke.“ Odvtedy volám takéto miesta "peklo". Peklo vás oberá o energiu a zároveň o čas, ktorý strávite hľadaním vecí v ňom. Takéto miesta sa snažte zorganizovať, a veci ktoré nepoužívate darujte (ak sú v zlom stave vyhoďte). Zožeňte si pekné oddeľovače alebo úložné riešenia, a potom si môžete chodiť užívať pohľad na svoje pekne usporiadané veci.

3. Nájdite každej veci svoje miesto
Jednoduché pravidlo, ktoré vám pomôže udržiavať poriadok. Ak má každá vec svoje miesto, a stále ju na to miesto vrátite, nebude sa vám povaľovať kade tade. Vždy sa však veci, ktoré vlastníme musia zmestiť do priestoru, ktorý máme, a preto je dôležité najprv pretriediť tie, ktorých máme prebytok. 

4. Všetko robte postupne, inak sa zbláznite
Keď som sa po 3 rokoch bývania v byte konečne pustila do jeho „minimalizácie“ chcela som urobiť všetko naraz. Predtým som si neuvedomovala koľko vecí vlastním, a keď sa mi konečne otvorili oči, nevedela som čo skôr. Rozplakala som sa, že sa to nedá a zomriem zahrabaná pod kopou neporiadku. Najprv potrebujete plán, kam poputujú vyradené veci, a ako chcete aby výsledok vyzeral (inšpirujte sa napríklad na Pintereste). Naplánujte si jednu vec na víkend a tešte sa z toho, že už váš domov bude len odľahčenejší. Ako motivácia skvelo slúžia videá, kde ľudia upratujú a triedia svoje veci.

5. Nenakupujte nové veci
Aký ma zmysel trápiť sa so zbavovaním nepotrebných vecí a konečne nastoliť poriadok, keď zase nakúpite nové, ktorým budete musieť hľadať svoje miesto. Sviečky, rámčeky, vázičky, stojany sú peknými doplnkami, ale poriadne si pred nákupom rozmyslíte, či nejde len o rozmar, ktorý sa vám páči v obchode a doma ho nemáte kam umiestniť. Ak kupujete niečo čo potrebujete, investujte do kvalitnej a nadčasovej veci, ktorá vám dlho vydrží. Ja vždy chodím do obchodu s jasnou predstavou, čo nevyhnutne potrebujem.

6. Prejdite na zerowaste alternatívy
Upratovanie pomocou prírodných pomocníkov vás odbremení od množstva produktov, ktoré vám padajú na hlavu zo skrinky v kúpelni. Zerowaste kozmetika, čapovaná drogéria a potraviny z bezobalových obchodov zase od množstva spotrebovaných obalov. Nenakupovanie vo fast fashion vám zase odľahčí šatník. Myslím si, že minimalizmus ide ruka v ruke so zerowaste spôsobom života, ale už vo fáze keď máte takto svoj domov usporiadaný, keďže pri triedení veci musíte niečo aj vyhodiť.


Ja osobne mám pred sebou ešte pár pekiel na upratanie, no miesta v byte, ktoré som už zminimalizovala sa udržiavajú v poriadku samé, čo značne zjednodušuje môj život.

Ak sa Vám tento článok páčil, nezabudnite mi nechať dole komentár alebo ma podporiť zdieľaním.

Komentáre