Na ceste ku kapsulovému šatníku – Ako mať vždy čo na seba?

Všetci si potrebujeme každý deň niečo obliecť a ranné obliekanie vie niekedy spôsobiť (ne)pekný stres. Viete sa stotožniť s pocitom každorannej výzvy skladania outfitu, ktorý musí vyhovovať zložitej kombinácií činiteľov ako momentálna nálada, teplota vonku, v práci či vhodne ladiace topánky? Nehovoriac o tom, keď zistíte, že to, čo potrebujete je v koši na pranie. Nečudo, že tento proces často vedie k zúfalému vzdaniu sa situácii v duchu hesla Dnes nejdem do práce.

Mnohí ľudia si myslia, že na to, aby sme si mali vždy čo obliecť, potrebujeme vlastniť čo najviac oblečenia. Nielen kvôli negatívnym následkom fast fashion (veľká spotreba vody, nezdravé materiály, hrozné pracovné podmienky vo fabrikách, vznik textilného odpadu) s týmto názorom nesúhlasím. Ak chcete mať vždy čo na seba stačí, ak vám vaše (kvalitné) veci navzájom budú ladiť a vôbec ich nepotrebujete veľa!

kapsulovy_satnik

Pojem kapsulový šatník ako prvá spomenula majiteľka londýnskeho butiku Susie Fox. Všimla si, že ženy často míňajú veľa peňazí na módne výstrelky, a tie im nielen nesedia, ale aj veľmi rýchlo výjdu z módy. Kapsulový šatník definovala ako „kombináciu kvalitného oblečenia pozostávajúceho zo základných kúskov, ktoré sú všetky navzájom kombinovateľné, čím sa maximalizuje počet vytvorených outfitov.“ Do jednotlivých kúskov síce investujete (ešte nepoznala nakupovanie v dobrom secondhande), no to sa vám mnohonásobne vráti, keďže nebudete každú sezónu veci vymieňať. Takýto šatník pozostávajúci z „kapsúl“ sa vo svete módy uchytil, a tak si ho vieme zariadiť aj my doma.

Zorganizujte si kapsulový šatník doma

1. OČISTA ŠATNÍKA

Najhoršie na upratovaní (okrem samotného upratovania) je, že ak to chceme urobiť poriadne, najprv musíme spraviť ešte väčší neporiadok. To je náš prvý krok. Vyhádžte obsah vašej skrine a pustite sa do triedenia vecí na:

  • Obľúbené – tie, ktoré nosíte najradšej, dobre sa v nich cítite. Skvelým pravidlom je vzdať sa vecí, ktoré ste nemali viac ako rok oblečené, pravdepodobne ich nosiť nebudete ani v budúcnosti.
  • Darované – ak sú veci v dobrom stave, darujte ich niekomu z rodiny, okolia, na charitatívne zbierky, alebo do košov určených na oblečenie.
  • Nenositeľné – ak sú veci v zlom stave, skúste ich využiť na ďalšiu výrobu napr. tašiek alebo handričiek. Ak sú nepoužiteľné, nezostáva nič iné, len ich vyhodiť.

 

2. ZÁKLADNÉ FARBY

Podľa vecí, ktoré najčastejšie nosíte stanovte základné farby vášho šatníka. Zostaňte pri 3-4 základných farbách, potom je vytváranie outfitov jednoduchšie. Doplniť ich môžete taktiež o 1-2 akcentové farby či vzory. Ja osobne mám vo svojom šatníku základné farby: čierna, biela, sivá a béžová. Ako akcentové farby používam ružovú a vojenskú zelenú.

kapsulovy_satnik

 

3. NOVÉ OBLEČENIE?

Všetci vlastníme už veľa oblečenia. Ak sa predsa len rozhodnete pre ďalšiu kúpu, vyberajte oblečenie vo vašich základných/akcentových farbách a zodpovedajúce vášmu štýlu. Kupujte len kvalitné a nadčasové oblečenie. Originálne veci nájdete aj v secondhandoch, či na swapoch. Rôzne zdroje o kapsulovom šatníku uvádzajú aj počet kusov oblečenia, ktorý máte dodržať. Podľa môjho názoru je ťažké stanoviť presný počet nohavíc či šiat, ktoré máme vlastniť, keďže každý nosí rád niečo iné. Stačí sa len racionálne rozhodovať - určite nepotrebujeme 10 kusov modrých riflí. Bohato prežijeme aj s dvoma.

kapsulovy_satnik

 

4. KOMBINUJTE

Keďže všetky veci v kapsulovom šatníku k sebe ladia, môžete siahnúť po akejkoľvek kombinácii trička, bundy, sukne či nohavíc. Existujú rôzne zaujímavé strihy či materiály, ktorými svoj šatník viete obzvláštniť. Ja mám napríklad 3 biele tričká rôznych strihov, ktoré rôzne kombinujem, napríklad so zelenými alebo čiernymi nohavicami, či béžovou sukňou. Preto si nemyslím, že takýto kapsulový šatník je nudný alebo, že budeme chodiť všetci rovnako oblečení.

Samozrejme, nie všetky veci, ktoré vlastníme (napríklad na športovanie) sa dajú tomuto pravidlu prispôsobiť. Avšak aplikovanie pravidiel kapsulového šatníka na bežné každodenné oblečenie vám jednoznačne zjednoduší život a ušetrí veľa času, stresu, peňazí a buchnutí dverami na skrini. Určite to stojí za vyskúšanie!

Ak sa Vám článok páčil podporte ho zdieľaním, komentárom pod článkom alebo sledovaním @byminimalia na Instagrame!

Komentáre