Test prírodných dezodorantov. Prečo prejsť na prírodnú alternatívu?

Všetci máme spoločné to, že sa potíme. Niekto menej, niekto viac a niekoho trápi nadmerné potenie. Potenie = zbavovanie sa tela škodlivých látok prostredníctvom potných žliaz. Myslím, že už z tejto definície je jasné, že nie je zdravé potenie potláčať. To je hlavnou úlohou antiperspirantov s obsahom hliníkových solí. O ich škodlivosti sa vedie neustále diskusia. Študovala som názory za a proti, no úprimne neviem vedecky podložiť, kde je pravda. Viem popísať len môj prípad.

Počas strednej školy som mala problém s potením, až kým som nenašla „ten správny“ antiperspirant. Desať rokov som ho veselo používala a od potenia som mala pokoj. Nejaké obdobie som si z lekárne kupovala aj Driclor, ktorý funguje na princípe mechanického uzavretia potných žliaz (sounds healthy). Nadmerné potenie je nepríjemné, no predtým ako potlačíme symptóm, by sme sa stále najprv mali snažiť hľadať jeho možnú príčinu (stravovanie? manažment stresu? životný štýl? nepriedušné oblečenie? infekcia v tele? hormonálne výkyvy?)

Pár rokov dozadu sa mi začali opakovane objavovať rôzne kožné problémy, s ktorými som (po vyskúšaní rôznych dostupných možností) navštívila homeopatické vyšetrenie. Tam ma naviedli na to, že moje problémy môže spôsobovať dlhodobé používanie antiperspirantu, ktorý potláča vyplavovanie škodlivých látok, a tie potom "vyskakujú" v inej forme na iných miestach tela. Odporučili mi prejsť na dezodorant (ten pot nepotláča, no bojuje proti baktériám, ktoré spôsobujú zápach). Nebola som nadšená z opätovného hľadania produktu, ktorý mi sadne. Vždy som si myslela, že dezodorant je pre ľudí, ktorí sa takmer nepotia. Ale pri predstave ťažkostí, ktoré mi môže antiperspirant do budúcna spôsobiť, som bola ochotná to podstúpiť. Kvôli škodlivým ftalátom v konvenčných dezodorantoch (pre viac info klikni na tento článok na blogu Biotiful) som sa rozhodla rovno pre prírodnú alternatívu.

prirodny_dezodorant-prirodna_kozmetika

Dado Sens - Deodorant Sensitive Sprej 24h

Tento dezodorant som si kúpila ako prvú alternatívu za môj predošlý antiperspirant. Preferujem totižto produkty v spreji, lebo ich nanášanie mi príde praktickejšie a cítim sa po nich viac "fresh". Bola som z neho užasnutá, nádherne elegantne voňal po celý deň. Používala som ho asi mesiac a hovorila si, že hm ten prechod na prírodné dezodoranty nebude taký hrozný. Avšak po mesiaci sa mi podpazušie zapálilo a vytvorili sa mi červené bolestivé fľaky. Bola som zmätená, keďže dovtedy mi žiadne problémy nerobil. No keďže som "kožná citlivka" moja pokožka asi už dlhodobé dávky alkoholu nezvládla. Ak však máte skúsenosti s tým, že vám alkohol v produkte nevadí, môže vám sadnúť.

+ dlhotrvajúca príjemná vôňa, sklenený obal
- obsah alkoholu 
 

prirodny_dezodorant-prirodna_kozmetika

Purity Vision - Ružový deodorant

S bolesťou a slzami v očiach, po obkladoch s aloe vera som sa vybrala do DM drogérie, kde ma zachránil výber prírodných dezodorantov. A konkrétne tento ružový dezodorant v spreji s obsahom damašskej ruže, ktorá je známa jej upokojujúcimi účinkami. Po prvom použití okamžite zmiernil začervenanie a bolesť. Avšak, pri používaní mi vadilo, že hneď po nanesení vytvoril akoby lepivý povrch, čo mi v priebehu dňa vadilo.(nechápem prečo, možno ho nanášam zle ja, no snažila som sa ho nechávať dostatočne vstrebať). To ma mrzí, pretože inak mi vyhovoval.

+ vhodný na citlivé podpazušie so sklonom k začervenaniu, sklenený obal, neobsahuje alkohol
- lepivý pocit po nanesení
 

prirodny_dezodorant-prirodna_kozmetika

Sebamed - Roll-on Sensitive

V drogérii som siahla aj po tomto balzame, keďže je určený na citlivú pokožku, keďže na mňa obal pôsobil chladivo. Až pri písaní tohto článku som si uvedomila, že Sebamed vlastne nie je prírodná kozmetika (prepáčte, ale bola som v obchode pod vplyvom bolestivého podpazušia :D). Berme to teda ako bonusovú ponuku.

+ neobsahuje alkohol, sklenený obal
- krátkodobý účinok oproti ostatným, je ho potrebné počas dňa viackrát nanášať

 

prirodny_dezodorant-prirodna_kozmetika
prirodny_dezodorant-prirodna_kozmetika

Schmidt´s - Jasmine Tea

Ak by som mala určiť najkrajšiu vôňu, akú som v živote cítila, bude to určite vôňa tohto tuhého dezodorantu. Cítila som ju naozaj dlho, hoci (ako väčšinu prírodných dezodorantov) je ho potrebné počas dňa naniesť ešte 1-2 krát, to mi však nevadí. No veľké sklamanie prišlo, keď som raz šla večer von s tričkom, ktoré malo rukávy a všimla som si na ňom biele škvrny. To bola presne moja obava pri tuhých dezodorantoch. Škvrny sa pekne v práčke vyprali aj na 30ke, ale no chápete. Nemuseli by byť. Na ich stránke som si študovala aj správny spôsob nanášania a dezodorant je potrebné na 10 sekúnd najprv pridržať, aby sa roztopil a naniesť 1 - 2 ťahmi. Veľmi ma to mrzí, a tak ho používam iba keď mám vrchný diel oblečenia bez rukávov. 

+ úžasná vôňa, dlhotrvajúci účinok, neobsahuje sódu ani alkohol
- zanecháva biele stopy na oblečení a biele čiastočky v podpazuší

 


Prejsť teda na prírodné dezodoranty? Za mňa áno, aj keď to môže byť zo začiatku náročné. Osobne chcem vyskúšať ešte ďalšie alternatívy. Každé telo je iné a každému vyhovuje niečo iné, preto netvrdím, že tieto dezodoranty sú zlé, len majú svoje výhody aj nevýhody. No ako aj v iných oblastiach v živote, netreba poľavovať zo svojich nárokov a ten pravý príde!

Ak sa Vám článok páčil podporte ma zdieľaním alebo sledovaním @byminimalia na Instagrame! 

Komentáre